Corona™ Charged Aerosol Detector

Corona™ Charged Aerosol Detector (CAD) pracuje na principu detekce kladně nabitých částic, které mají rozdílnou pohyblivost (hmotnost). Obdržený signál je závislý především na velikosti částic solutu a není závislý více méně na fyzikálně-chemických vlastnostech solutu.

Princip CAD je patrný z obrázku:

.

Při vstupu efluentu z chromatografické kolony do zmlžovače dojde k jeho zmlžení (vznik aerosolu) inertním plynem (dusíkem). Zmlžený efluent (aerosol) vstupuje do evaporační komůrky kde dojde k odstranění mobilní fáze (tvoří větší a těžší částečky než solut) a vytvoření částeček méně těkavého solutu. Ve zmlžovači dochází ke kondenzaci efluentu, který je odváděn odpadním výfukem ze zmlžovače do odpadu. Aerosol solutu a zbytků mobilní fáze proudí sušící trubicí, kde dojde k dalšímu odstranění zbytků mobilní fáze a aerosol poté přichází do kolizní komůrky. V kolizní komůrce je umístěna elektroda, na kterou se přivádí vysoké napětí (na elektrodě vzniká koronový výboj, odtud název detektoru CORONA) a současně do kolizní komůrky je hnán sekundární nosný plyn (dusík), který se na hrotu elektrody nabíjí klaně. Kladně nabitý nosný plyn se mísí (difuzí) s aerosolem a předává molekulám aerosolu svůj kladný náboj. Takto kladně nabitý aerosol je hnán přes "negativní iontovou past" (elektrické pole), ve které dojde k dostranění (filtraci) nadbytku kladně nabitých částic lehčího nosného plynu a mobilní fáze. Kladně nabité částice solutu proudí do kolektoru, kterému předávají svůj náboj za vzniku proudu, který se měří citlivým elektrometrem. Signál je přímo úměrný množství solutu.

Detektor oproti ELSD detektoru je CAD detektor velmi citlivý, má lineárně dynamický rozsah srovnatelný s UV detekcí a je kompatibilní s mobilními fázemi různého složení.

Další odkazy na ELSD můžete najít přímo na stránkách výrobce.

Last modified: